تانک های اصلی میدان نبردنیروی زمینی

تانک اصلی میدان نبرد TYPE-99G

معرفی

Type 99G یک تانک اصلی جنگی چینی است. این تانک نسخه بهبود یافته از TYPE-99 است که توسط ارتش چین در سال 2001 به خدمت گرفته شد. این تانک همچنین با عنوان های Type 99A  و Type 99A2 نیز شناخته می شود.

Type-99G توسط شرکت North Industries Group Corporation (CNGC) ساخته شده است ، دارای ویژگی های جدید و سیستم حفاظت فعال (APS) است.

از سری پیشرفت های این تانک نسبت به TYPE-99  میتوان به کنترل آتش ، سیستمهای هدف گیری و اقدامات متقابل و سیستم تعلیق اصلاح شده اشاره کرد. همچنین دارای یک محفظه موتور پیشرفته است که به احتمال زیاد نشان دهنده استفاده از موتور جدید است. این تانک برای اولین بار در سال 2007 مورد آزمایش قرار گرفت و در سال 2014 توسط ارتش چین پذیرفته شد. این تانک برای اولین بار در سال 2015 به طور عمومی رونمایی شد. در حال حاضر این تانک با توانایی بیشتر در خدمت ارتش چین است.

طراحی

این تانک ترکیبی از طراحی و فناوری روسیه و غرب را در خود نشان می دهد. بدنه Type 99G از خارج شبیه تانک T-72 شوروی است.

این تانک با وزن 58 تن شامل برجک بزرگتر با محفظه دم بزرگتر و زره ای به شکل پیکان است. دارای یک پریسکوپ برای فرمانده و یک سیستم پیشرانه یکپارچه با یک سیستم حفاظت فعال است که روی برجک تنظیم شده است.

Type 99G از زره واکنشی انفجاری افزودنی مدولار استفاده می کند. در صورت وجود زره های پیشرفته ، بخشهای آسیب دیده جایگزین یا ارتقا می یابند. محافظت از Type 99G در قوس جلو ممکن است معادل 1000-1200 میلیمتر زره باشد. این تانک مجهز به سیستم حفاظت NBC و سیستم مهار آتش به صورت خودکار است.

این تانک اصلی میدان نبرد مجهز به سیستم منحصر به فرد حفاظت فعال لیزری است که از لیزر پرقدرت برای بر هم زدن لیزر موشکی یا سیگنال هدایت مادون قرمز ، حمله به اپتیک سلاح دشمن و کور کردن توپچی دشمن استفاده می کند. از این سیستم حفاظت فعال لیزری می توان در برابر بالگردها نیز استفاده کرد. چنین سیستمهایی فقط توسط ارتش چین استفاده می شود.

مقایسه برجک های
تانک TYPE-98 (بالا)
تانک TYPE-99 (میانه)
تانک TYPE 99A (پایین)

تسلیحات

این تانک چینی مجهز به توپ بدون خان 125 میلی متری ZPT98 است.این توپ از طرح های شوروی / روسی کپی شده است.

این تانک قادر است گلوله های APFSDS ، HEAT و HE-FRAG را شلیک می کند. همچنین ممکن است از مهمات APFSDS نفوذ کننده های با اورانیوم ضعیف شده که توانایی بیشتری در نفوذ دارد استفاده کند.

تانک اصلی میدان نبرد Type 99G با موشکهای هدایت شونده ضد تانک  9M119M Refleks روسی (با نام غربی AT-11 Sniper-B) سازگار است و به همان روش پرتابه های معمولی شلیک می شود. چین این سیستم موشکی ضد تانک را تحت لیسانس تولید می کند.

این موشک حداکثر برد 4-5 کیلومتری دارد و می تواند بالگردها را هم هدف قرار دهد. از این موشک ها برای افزایش میزان دقت در بردهای طولانی تانک استفاده می شود ، زیرا توپ 125 میلیمتری در برد های طولانی دقت چندانی ندارد. این موشک ها 80٪ احتمال اصابت در برد 4 کیلومتر و 70٪ احتمال اصابت ضربه را در برد 5 کیلومتری دارند. در مجموع چهار موشک در کنار گلوله های معمولی حمل و ذخیره می شوند. 

 

موشک ضدتانک 9M119M Refleks

تانک Type 99G مجهز به سیستم اتوماتیک گلوله گذار(اتولودر) از نوع چرخ و فلکی است. این مکانیزم نیز از طرح های شوروی / روسی کپی شده است. حداکثر سرعت آتش  8 گلوله در دقیقه است. در شرایط اضطراری توپ ممکن است به صورت دستی بارگیری شود. اگرچه در این حالت سرعت شلیک به 1-2 دور در دقیقه کاهش می یابد.

حدود 41 گلوله ، از جمله موشک های هدایت شونده ضد تانک ، برای اسلحه اصلی حمل می شود.

مثالی از مکانیزم اتولودر چرخ و فلکی روسی

تسلیحات ثانویه از مسلسل کواکسیال 7.62 میلی متری و مسلسل 12.7 میلی متری سقف دار تشکیل شده است.

همپنین مجهز به نانجک انداز های دودزا نیز میباشد.

سیستم ها

این تانک دارای قابلیت دید پانوراما برای فرمانده با تصویربرداری حرارتی است و از قابلیت قاتل شکارچی برخوردار است.

سیستم کنترل آتش این تانک شامل مسافت یاب لیزری و ردیاب خودکار هدف است. سیستم کنترل آتش این تانک به وضوح برتر از سیستم های کنترل آتشی است که توسط تانکهای سری T-72 شوروی استفاده می شود. حتی ممکن است از سیستم های کنترل آتش  که توسط T-90 MBT روسیه استفاده می شود ، برتر باشد.

ویژگی غیرمعمول این تانک دستگاه ارتباطی لیزری است. پشت دریچه فرمانده نصب شده و برای خط انتقال اطلاعات استفاده می شود که می تواند  متن ، داده یا پیام صوتی رمزگذاری شده را ارسال کند. علاوه بر این برای شناسایی دوست یا دشمن استفاده می شود. این سیستم دارای برد موثر 3600 متر است. برای و موقعیت یابی می توان گیرنده GPS را نیز نصب کرد.

 

پیشرانه

Type 99G دارای محفظه موتور برجسته ای است که به احتمال زیاد نشان دهنده استفاده از موتور جدید است. قدرت این تانک از طریق موتور دیزلی 150HB تولید می شود و قدرت آن 1500 اسب بخار است. این تانک دارای نسبت قدرت به وزن بالا و متعاقباً تحرک خوب است.

مخازن سوخت خارجی را می توان در قسمت عقب بدنه حمل کرد تا محدوده عملیاتی در جاده تانک را از 600 به 800 کیلومتر برساند.

مشخصات:

 • وزن 58 تن
 • طول ~ 11 متر
 • طول بدنه 6.9 متر
 • عرض 3.7 متر
 • ارتفاع (سقف برجک) 2.35 متر
 • خدمه 3 نفر
 • تسلیحات:
 • توپ اصلی  125 میلیمتر بدون خان
 • مسلسل 1 x 12.7 میلی متر ، 1 7. 7.62 میلی متر
 • لود مهمات:
 • سلاح اصلی 41 گلوله
 • مسلسل ها
 • 300 x 12.7 mm, 2 000 x 7.62 mm
 • دیزل موتور 150HB
 • قدرت موتور 1500~ اسب بخار
 • حداکثر سرعت جاده 70 ~ 80 کیلومتر در ساعت
 • برد عملیاتی تانک در جاده 600 کیلومتر

با ما در اینستاگرام همراه باشید

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا