توپخانههویتزرها
موضوعات داغ

توپ خودکششی 155 م‌م کراب

شاید همین که از کشورهایی مانند لهستان، چک، اسلواکی، استونی، اسلونی، رومانی، اتریش، بلغارستان و… بیاید فکر کنیم که این کشورها تسلیحات نظامی در خور اعتنایی نمی‌سازند. در حالی که چنین نیست برخی تسلیحاتی که این کشورها ساخته‌اند در دنیا بی رقیب است. یک از این نمونه‌ها توپ خود کششی کراب (خرچنگ) ساخت لهستان است. در وصف این توپ باید بگویم آنقدر خوب هست که ارتش هند با توجه به دسترسی به انواع توپ‌های روسی، صهیونیستی، آمریکایی مشتاق تولید مشترک آن در هند است که تا این لحظه هنوز خبری از تولید مشترک آن در دست نیست.

MBT PT91

S12U Disel

هویتزر کراب یک توپ خود کششی 155 میلیمتری است که در سال 2008 ترسایی به جهان معرفی شد. این توپ که توسط لهستان طراحی و توسعه یافته است شدیدترین تلفیق تکنولوژی شرق و غرب را پس از توپ خود کششی رعد 2 و توپ خود کششی SH1 دارا می‌باشد. از نظر بنده این توپ‌ها که نام برده شد و توپ کراب کامل‌ترین نمونه‌ها در کالیبر خود می‌باشند. در کراب طراحی شاسی بی گمان الهام گرفته شده از هوستاـ‌ی شرقی می‌باشد. این شاسی تغییر یافته در اصل متعلق به تانک PT91 می‌باشد که با کمک چین و روسیه ساخته شده است. اما برجک این هویتزر الهام گرفته شده از توپ‌های غربی یا اگر بخواهم واضح‌تر بگویم مشابه برجک AS90 انگلیسی است. با اینحال می‌شود به جرأت گفت که این توپ کمی به تمام توپ‌های شرقی و غربی شباهت دارد.

شاید در لهستان منتقدان از کراب به عنوان تجربه‌ای ناخوشید و شکست خورده یاد کنند؛ اما آنچه این توپ را بسیار ارزشمند کرده است توپ ال 52 آن می‌باشد که در بهترین توپ‌های جهان مورد استفاده قرار گرفته است. مشهورترین سازنده این توپ شرکت آفریقایی Danel است که به جرأت می‌توان گفت بهترین کیفیت در ساخت توپ را با فاصله زیادی نسبت به روسیه و آمریکا و چین ازان خود کرده است.

صحبت‌هایی بود مبنی بر اینکه شاسی این توپ به تعداد 36 دستگاه در کره جنوبی و 84 دستگاه در لهستان تولید شود. با توجه به تولید کی 9 در کره جنوبی و شاسی مناسبی که توپ مزبور دارد؛ می‌تواند خبر خوبی برای توپخانه لهستان باشد. اما این اتفاق هم نیفتاد؛ چنانچه تا کنون نیز خبری از ساخت شاسی کراب در کره جنوبی در دست نیست و توپ کراب کماکان با همان شاسی قبلی در مانورها شرکت می‌کند.

جنجال و سردرگمی برای ساخت این هویتزر دوستداشتنی به همینجا ختم نمی‌شود. در واقع کراب یک ایده بسیار عالی بود که با کمتری امکانات ساخته شد و با تمام محدودیت‌های مالی و علمی که لهستان داشت باز هم توپ خیلی خوبی از آب در آمد. مشکل دیگر کراب تهیه پیشران مناسب برای آن بود. در ابتدا موتور آلمانی MTU-881 Ka500 برای آن پیشنهاد شد که البته پیشنهاد بسیار خوبی هم بود اما پس از بررسی‌ها متوجه شدند که موتور مزبور در شاسی جا نمی‌شود و اگر بخواهند آنرا به نحوی در شاسی بگنجانند فضایی که برای خدمه در نظر گرفته شده محدود می‌شود؛ لذا یک پیشنهاد دیگر به لهستانی‌ها شد و آن هم این که از موتور کی 9 استفاده کنند که این هم مورد تأیید قرار نگرفت و نهایتن برای این خودروی زرهی موتور دیزل S-12U diesel در نظر گرفته شد که از قضا موتور بسیار خوبی هم هست.

مشخصات:

نام محصول: کراب

ساخت: 2012 لهستان

نوع محصول: توپ خود کششی

کالیبر: 155 میلیمتری

کالیبر لوله: 52

سلاح ثانویه: یک تیربار کالیبر 50 ام 2 یا دشکا

مهمات مصرفی: استاندارد ناتو

وزن: 49 تن

طول: 11.7 متر

عرض: 3.5 متر

ارتفاع: 3.4 متر

برد گلوله: 30 – 40 کیلومتر

نرخ آتش: 6 دور در دقیقه

زاویه شلیک عمودی: 3.5- تا 70+ درجه

گردش برجک: 360 درجه

مهمات: 60 گلوله 155 و 100 گلوله 12.7

موتور: S-12U diesel

قدرت موتور: 850 اسب بخار

سرعت جاده‌ای: 60 کیلومتر در ساعت

برد جاده‌ای: 650 کیلومتر

حق نشر متعلق به دانشنامه دفاعی می‌باشد

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا