جمهوری خلق چیننیروی دریایی

ابر ناوشکن تایپ-55

ناوشکن تازه وارد خدمت شده تایپ 55 یک شناور سنگین توسعه یافته برای انجام عملیات های دفاعی و هجومی در مقابل اهداف هوایی ،سطحی و زیر سطحیست که میتوان از آن به عنوان مسلح ترین ناوشکن جهان نام برد.

ناوشکن type-55

نیروی دریایی چین از اواخر دهه 60 ترسایی مجوز ساخت ناوشکن سنگین برای تکمیل نیروی دریایی راهبردی خلق چین را دریافت کرد به همین منظور از ابتدای دهه 70 این نیرو و شرکت های مربوطه زیرساخت های لازمه برای این مهم را آماده کردند اما در سال 1981 به علت کمبود بودجه این طرح کنار رفت و از زیرساخت های ایجاد شده برای توسعه دیگر شناور ها استفاده شد.در سال 2009 نیروی دریایی چین دوباره نسبت به چنین شناوری اعلام نیاز کرد و به همین منظور در سال 2014 ساخت این شناور به استعداد 5 فروند در شانگهای و دالیان آغاز و تاکنون 3 فروند تحویل داده شده است.

ناوشکن تایپ-55 درحال ساخت

تایپ 55 از 9 قسمت مجزا ساخته شده است و به لطف طراحی ماژولار از سرعت ساخت بسیار بالایی برخوردار است و قرار است تا سال 2030 16 فروند از این ناوشکن تحویل نیروی دریایی شود.همچنین به گفته چینی ها در صورتی که شناور ها تا موعد مقرر آماده الحاق شوند این نیرو 14 فروند دیگر تا سال 2035 سفارش خواهد داد

یک سازه آزمایشی برای طرح تایپ-55 جهت آزمایش سیستم های تسلیحاتی و ارگونومی شناور

این ناوشکن از نظر تسلیحاتی از تمام هم رده های خود یک سر و گردن بالاتر است و توانایی عملیاتی اش با توجه به برد 9300 کیلومتری با رزمناو ها برابری میکند. تایپ 55 دارای طول 180 متری ، عرض 20 متری و آبخور 6 متریست و تنها 6 متر از رزمناو اسلاوا کوتاه تر است. نیروی محرکه این شناور توسط 4 توربین گازی با مجموع توان 38 هزار اسب بخار تامین میشود که قرار است در آینده این توان به 45 هزار اسب بخار افزایش یابد این توربین ها بصورت 2 دستگاه همیشه درحال فعالیت و دو دستگاه جهت افزایش توان مسئول به حرکت درآوردن دو پره کشتی هستند و به این ناوشکن اجازه حرکت با حداکثر سرعت 30 گره دریایی را میدهند. همچنین تایپ 55 دارای 6 ژنراتور QD-50 با توان هرکدام 5 مگاوات برای فراهم‌سازی نیروی مورد نظر فعالیت سیستم های کشتی مورد استفاده قرار میگیرند.

ناوشکن ddg-1000 پناهنکار نیروی دریایی ایالات متحده (بالا) در کنار ابرناوشکن type-55 نیروی دریایی خلق چین (پایین)

 

به منظور تقویت هرچه بیشتر این ناوشکن در آن از رادار آرایه فازی فعال سری type-346B چشم اژدها استفاده شده است.این رادار با دارا بودن 4 صفحه گیرنده میتواند طیف وسیعی از اهداف مانند هواگردهای پنهانکار ، موشک های ضدکشتی محرک در نزدیک سطح آب و… را در فاصله 600 کیلومتری و بطور 360 درجه شناسایی کند.رادار چشم اژدها علیرغم عملکرد فعال خود جهت در امان ماندن از حملات ضد رادار بسیار بهینه شده است و شناسایی اش برای هواگرد های مخصوص سرکوب رادار ها دشوار میباشد.این درحالیست که محیط اطراف این شناور همیشه آلوده به اخلال الکترونیکیست و اهداف مهاجم نمیتوانند عملکرد دقیق و مطابق با آنچه روی کاغذ است را علیه ناوشکن اعمال کنند.

رادار type-246B dragon eye درحال آزمایش برای نصب بر روی ناوشکن تایپ 55

تسلیحات

تایپ 55 از 112 سیلوی پرتاب عمودی موشک (64 سیلو در جلو و 48 سیلو در میانه کشتی) برخوردار است و بطور معمول با آرایش 70 موشک دفاع هوایی/ضد بالستیک 24 موشک تهاجم به ساحل و 18 موشک ضد کشتی مسلح میشود.

محل قرارگیری سیلو های عمودی پرتاب موشک + گستره تسلیحاتی این پلتفرم پرتاب
موشک hq-26

موشک hq-26 یک موشک مشابه sm-3 آمریکا توسعه یافته در چین جهت مقابله با موشک های بالستیک و کروز و هواپیماهای نظامی میباشد که میتواند اهداف را در فاصله بالای 400 کیلومتر(در نسخه نصب شده بر روی تایپ-55) نابود کند.چین اعلام کرده است با ورود کامل این سامانه به خدمت این کشور از سامانه های اس-400 و اس-500 بی نیاز خواهد بود. اچ کیو-26 وظیفه دفاع از تایپ 55 در فواصل بسیار دور را بر عهده دارد.

تصویر گرافیکی از موشک پدافندی hq-26 / hhq-26
دفاع میان برد

.موشک HHQ-9 با حداکثر برد 300 کیلومتری و ارتفاع درگیری 27 کیلومتری و سرعت 4.2 ماخ با هدایت راداری به همراه موشک HHQ-16با حداکثر برد 70 کیلومتری و ارتفاع درگیری 18 کیلومتر و سرعت 3 ماخ حلقه پدافند میانبرد این ناو را تشکیل میدهند.ترکیب هدایت فعال موشک اچ اچ کیو 9 با هدایت نیمه فعال اچ کیو 16 باعث میشود که این ناوشکن در مقابل طیف وسیعی از
تهدیدات در امان باشد.

موشک پدافندی hhq-9 درحال پرتاب از شناور چینی
موشک پدافندی hhq-16

 

دفاع کوتاه برد

ناوشکن تایپ 55 برای دفاع از خود در فواصل کوتاه از موشک hhq-10 با هدایت فروسرخ بهره بهره میبرد. این موشک با برد 9 کیلومتری عملکردی مشابه سامانه rim-116 دارد.ترکیب این موشک با گاتلینگ های 11 لول 30 میلیمتری pj-11 با نواخت آتش 11 هزار تیر بر دقیقه از این کشتی در مقابل موشک های  ضد کشتی و پهپاد های انتحاری محافظت بسیار بالایی را فراهم میکند.این درحالیست که اخیرا نیروی دریایی چین بر روی این ناوشکن در حال آزمایش توپ های لیزری میباشد و همچنین قول نصب توپ های الکترومغناطیسی در سال های آینده را نیز داده است.

موشک های کوتاه برد hq-10 نصب شده به استعداد 24 فروند
سامانه دفاع نزدیک pj-11 سوار بر ناوشکن type-052d
دفاع زیر سطحی

تایپ 55 از 6 پرتاب‌کننده 324 میلیمتری اژدر(3 جایگاه در هر طرف شناور) برای پرتاب اژدر های yu-10 بهره میبرد.این اژدر از سونار فعال/غیرفعال برای هدایت خود استفاده میکند و قادر است یک کلاهک 45 کیلویی با محموله مواد شدید الانفجار را تا فاصله 10 کیلومتری و عمق 400 متری با حداکثر سرعت 45 گره دریایی حمل کند.

اژدر yu-7

همچنین تایپ-55 توانایی پرتاب راکت های دریایی سری CY را نیز داراست. راکت های چانینگ در جدید ترین سری خود (CY-5) توانایی این را دارند که یک اژدر yu-8 با برد 20 کیلومتری را تا فاصله 100 کیلومتری حمل و به دریا رها کنند.cy-5 برای پرتاب از پلتفرم پرتاب عمودی ناو بهره میبرد و نیازی به قرار گیری در جایگاه خاص/پرتابگر اژدر ندارد.همین موضوع تایپ-55 را قادر میسازد از موشک های کروز ضد کشتی سری yj-83 با برد 180 کیلومتری که صرفه اقتصادی بیشتری دارد نیز استفاده کند.

راکت chanyingدرحال حمل اژدر yu-8
موشک ضد کشتی YJ-18

استرایک ایگل یک موشک کروز ضد کشتی با برد 540 کیلومتر و کلاهکی به وزن 300 است که نیروی دریایی چین از سال 2014 کاربر آن است

این موشک قابلیت فوقالعاده ای هنگام انجام مانور(مانند مانور S شکل) جهت در امان ماندن از شناسایی و رهگیری در نزدیکی سطح آب را دارد و همچنین این موشک در فاصله 40 کیلومتری هدف سرعتش به 3 ماخ میرسد که کار را برای سیستم های پدافندی بسیار دشوار میکند.به علاوه این موشک میتواند از انواع مختلف سرهای جنگی مانند شدید الانفجار و ضد تشعشع استفاده کند و از جایگاه های مختلفی مانند محفظه شلیک اژدر زیردریایی، سیلوهای پرتاب عمودی ناو ها و همچنین پرتابگر های مستقر در خشکی شلیک شود.هدایت این موشک از نوع هدایت ماهواره ای و راداری است.

موشک ضد کشتی yj-18 سوار بر پرتابگر های زمینی
موشک کروز cj-10

موشک cj-10 که نسخه توسعه یافته چین از موشک KH-55 ساخت شورویست که برای پرتاب از پلتفرم های مختلف در نسخه های متفاوتی تولید شده است.نسخه حمله به خشکی این موشک از هدایت ماهواره ای بهره میبرد و قادر است اهدافی در فاصله 2500 کیلومتری را با دقت زیر 10 متر مورد انهدام قرار دهد. همچنین تایپ 55 قابلیت استفاده از نسخه ضد کشتی این موشک با برد 600 کیلومتری را داراست.

نسخه زمین پایه موشک cj-10
توپ pj-38

تایپ 55 از توپ 130 میلیمتری پی جی 38 که جایگزین توپ روسی ak-130 در نیروی دریایی چین است به عنوان توپ سینه بهره میبرد. این توپ دارای نواخت آتش 50 تیر بر دقیقه میباشد و میتواند اهدف مدنظر را در حداکثر فاصله 25 کیلومتری مورد هدف قرار دهد

توپ h/pj-38 نصب شده بر روی ناوشکن type-55

 

پیشبینی میشود از سال 2025 به بعد این ناوشکن مانند شناور های روسی (مسلح درحال حاضر) به موشک های هایپرسونیک نیز مسلح شود. ترکیب تسلیحات هایپرسونیک ضد کشتی/حمله به خشکی با بسته های دیگر ارتقا که در آینده به تایپ-55 اضافه خواهند شد در کنار تعداد بالای سفارش داده شده (30 فروند تا سال 2035)  به قدرت تهاجمی نیروی دریایی خلق چین به شدت خواهد افزود و این نیرو را قادر خواهد ساخت که در فواصل بسیار دور اقدام به رویارویی دریایی با ناتو کند.

داده‌نمایی مقایسه ناوشکن تایپ-55 و رقبای غربی

با ما در اینستاگرام همراه باشید

 

 

نمایش بیشتر

محمدامینوف

راست گوی و راست تیر انداز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا