پهپاد هاتسلیحات هواپایهجمهوری خلق چینموشک هاهواگرد ها و نیروهای هوایی

ووژن-۸ تکنولوژی قرن بیست و یکم و یادگار جنگ سرد

انگیزه طراحی و تولید یک پهپاد مافوق صوت پنهانکار توسط چین به یک پیروزی بزرگ دوران جنگ سرد بازمی‌گردد که غرور ملی را در چین احیا و عزم این کشور را در جهت پیشرفت نظامی جزم کرد.

عکس پهپاد دی-21
پهپاد لاکهید مارتین دی-21

در بین سالهای 1968-1971 اسکادران 4200 نیروی هوایی ایالات متحده قصد داشت از پهپاد جاسوسی d-21 برای دستیابی به اطلاعات پیشرفت تسلیحات هسته‌ای چین و نمونه برداری از ذرات رادیواکتیو معلق در آسمان سایت هسته‌ای لوپ نور استفاده کند و به همین منظور 4 سورتی پرواز جاسوسی با پهپاد دی-21 انجام داد.

عکس پهپاد d-21 منصوب زیر بال بمب‌افکن b-52
پهپاد d-21 منصوب زیر بال بمب‌افکن b-52

نوامبر سال 1969 ترسایی در پرواز اول پهپاد مذکور توانست با موفقیت ذرات رادیواکتیو را از آسمان منطقه سایت لوپ نور جمع اوری کند اما به دلیل اتمام سوخت نتوانست ماموریت خود را تکمیل کند و با سقوط در شرق روسیه تبدیل به یکی از غنائم شوروی شد. در پرواز بعدی به دلیل نقص فنی پهپاد در دریای چین جنوبی سقوط کرد و هرگز پهپاد یا محموله جاسوسی آن شامل تصاویر ثبت شده و ذرات جمع آوری شده به دست آمریکایی ها نیافتاد. در پروز سوم دی-21 ماموریت خود را با موفقیت به پایان رساند و محموله جاسوسی خود را در اقیانوس رها کرد اما به دلیل امواج شدید آب آمریکایی ها دوباره موفق به دریافت این محموله نشدند.

عکس بمب‌افکن بی-52 مجهز به دو فروند پهپاد دی-21
بمب‌افکن بی-52 مجهز به دو فروند پهپاد دی-21 در زیر بالها

سر انجام در 20 مارس 1971 پدافند هوایی چین موفق شد پهپاد پنهانکار دی-21بی را بر فراز شبه‌جزیره ژیرو سرنگون کند. این اتفاق برای چین یک دستاورد بزرگ نظامی و دهن کجی بزرگی به تکنولوژی آمریکا بود.

عکس لاشه پهپاد دی-21 سال 1971
لاشه پهپاد دی-21 سال 1971

پس از آن رویداد چینی ها با درس گرفتن از ماجرای پهپادهای آمریکایی و سایت لوپ نور سرعت پیشرفت نظامی خود را به شدت افزایش دادند و امروز در بسیاری از فناوری ها قدرت هایی مانند روسیه و آمریکا را نیز پشت سر گذاشته اند.

عکس لاشه پهپاد d-21 در موزه ملی هوانوردی چین
لاشه پهپاد d-21 در موزه ملی هوانوردی چین

پهپاد هایپرسونیک ووژن-8 را میتوان به نوعی فرزند‌خوانده دی-21 دانست که در زمینه ماموریت، پلاتفرم پرتاب و شکل ظاهری تشابه انکار ناپذیری به این پرنده دارد.

عکس پهپاد ووژن-8
پهپاد ووژن-8

ووژن-8 مانند دی-21 بر قسمت فوقانی خود دارای دو اهرم اتصال به آویزگاه محل نصب تسلیحات زیر بال بمب‌افکن اچ-6ان میباشد و طریقه پرواز/پرتاب آن بصورت هوا به هوا است.

عکس نمای بالایی پهپاد wz-8
نمای فوقانی پهپاد wz-8 با اهرم های اتصال به آویزگاه زیر بال بمب‌افکن

پهپاد مذکور میتواند با سرعتی بیش از 3700 الی 8600 کیلومتر بر ساعت پرواز کرده و انواع ماموریت های شناسایی، جاسوسی و رهگیری هواگردهای پنهانکار را انجام دهد. بر خلاف دی-21 پهپاد ووژن-8 دارای ارابه فرود است و پس از انجام ماموریت شناسایی/جاسوسی بجای منفجر کردن خود در باند فرودگاه فرود می‌آید.

عکس نمای پشتی پهپاد wujhen-8
نمای پشتی پهپاد wujhen-8

از این پهپاد به عنوان یک موشک هوا به هوا نیز میتوان یاد کرد.زیرا بجای استفاده از موتور های توربوجت یا تروبوفن از دو موتور راکتی ناشناخته استفاده میکند و فاقد ورودی هوا است. طریقه اجرای ماموریت رهگیری این پرنده آن را هرچه بیشتر به یک موشک شبیه میکند.

عکس خروجی موتورهای پهپاد وی‌زد-8
خروجی موتورهای پهپاد وی‌زد-8

 

ووژن-8 به هیچ سلاحی جهت انهدام هواگردها مسلح نیست اما دارای یک محموله مواد شدیدالانفجار در دماغه خودش است و با کوبیدن خود به هواپیماها آنها را سرنگون میکند.ووژن-8 را میتوان از داخل بمب‌افکن اچ-6ان/کا، آواکس ها و هواپیماهای y-8 و y-9 یا بصورت هدایت ماهواره‌ای تا برخورد به هدف کنترل کرد.

عکس دماغه پهپاد ووژن-8
دماغه پهپاد ووژن-8

از آنجایی که این پرنده برای پرواز در سرعت های زبرصوت 2 تا 3 ماخ طراحی شده است دارای دهانه بال کم است که موجب ناپایداری پرنده میشود. جهت رفع این مشکل طراحان چینی با نگه داشتن میزان کم دهانه بال مساحت کلی بال را افزایش داده اند تا پهپاد به پایداری کافی برسد.

عکس پهپاد wz-8 در رژه 2021
پهپاد wz-8 در رژه 2021 ارتش چین

جدای از تانتالیوم که ماده اصلی استفاده شده در بدنه این هواگرد میباشد در بخش های مختلف آن از عایق های سرامیکی و پوشش گرافینی نیز استفاده شده است که امر برای پرواز پرنده در سرعت های زبرصوت صورت گرفته است.

از نظر برد درگیری ووژن-8 با برد انتقالی احتمالا 6000 کیلومتر به خودی خود یک سلاح دوربرد محسوب میشود. ترکیب این برد با برد 8 هزار کیلومتری پلاتفرم پهپاد یعنی بمب‌افکن راهبردی اچ-6ان این پرنده را به یک پرنده جاسوسی/موشک هوا به هوای فوق‌العاده دوربرد تبدیل میکند که می‌تواند سالها به عنوان رکورد این مبحث در تاریخ هوانوردی باقی بماند.

 

بخاطر خروجی موتور ثابت و بالهای کوچک wz-8 دارای مانورپذیری پایینتری نسبت به هواگردهای رهگیر است اما میتواند در نقش موشک هوا به هوا به خوبی عمل کند. اطلاعات دقیقی از ارتفاع پروازی این هواگرد در دسترس نیست و برخی منابع این مورد را حتی تا 160 هزار پا اعلام میکنند اما به هر روی قطعا wujhen-8 ارتفاع پروازی بیش از 60 هزار پا را دارا می‌باشد.

 

با توجه به طیف پایین ماموریتی این پرنده، هزینه های تولید و استفاده آن و همچنین عدم نیاز به چنین سلاحی در آینده نزدیک احتمالا هرگز تولید انبوه آن آغاز نشود و صرفا دو نمونه تولیدی به عنوان پرنده تحقیقاتی و اثباتگر تکنولوژی باقی بمانند.

عکس نمای تحتانی پهپاد wujhen-8
نمای تحتانی پهپاد wujhen-8

مشخصات

  • طول: 11.5 متر
  • عرض: 6.7 متر
  • ارتفاع: 2.2 متر
  • وزن: 6 تن
  •  سرعت کروز: بیش از 3700 کیلومتر بر ساعت 
  • حداکثر سرعت: رقم ادعایی 8600 کیلومتر بر ساعت 
  • برد انتقالی: بیش از 6 هزار کیلومتر
  • حداکثر ارتفاع پروازی: 60000-160000 پا
  • نوع پیشران: راکتی

تسلیحات

  • محموله مواد شدیدالانفجار در دماغه برای عملیات انتحاری علیه هواگردها
نمایش بیشتر

محمدامینوف

راست گوی و راست تیر انداز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا