بالگرد هاجمهوری خلق چینهواگرد ها و نیروهای هوایی

بالگرد ترابری و چند منظوره Z-18 دانشنامه دفاعی

یکی از جدیدترین بالگردهای چینی Z-18 نام دارد، این بالگرد که به عنوان بزرگترین بالگرد توسعه یافته در چین شناخته می‌شود یک بالگرد متوسط مخصوص حمل و نقل نیرو است. بالگرد Changhe Z-18 در واقع نمونه توسعه یافته بالگرد  Z-8 Harbinمی‌باشد که در سه نسخه اصلی و یک نسخه تجاری ساخته شده است. روتور اصلی این بالگرد دارای شش تیغه از جنس کامپوزیت و به قطر بیش از 19 متر می‌باشد.

Z-8

از شاخصه های این بالگرد می‌توان به چند منظوره بودن، استفاده از کامپوزیت در بدنه و روتور، استفاده از موتورهای قدرتمند و بومی WZ-6C turboshafts اشاره کرد. از آنجا که این مقاله برای یکی از مجلات نظامی نوشته می‌شود به همین خلاصه بسنده کرده و دو هفته پس از انتشار متن کامل آن را در وبلاگ و یا کانال تلگرامی خود قرار می‌دهم.

WZ-6C turboshafts
نسخه تجاری با نام: Avicopter AC313  یک بالگرد حمل و نقل تجاری است و نخستین نمونه آن برای اولین بار در سال 2010 به پرواز در آمد.
Avicopter AC313

نسخه A: این نسخه با نام Z-18 معرفی شده و دارای یک رادار جستجوگر رو به پایین است که برای ارتش چین در نظر گرفته شده است. انتظار می‌رود این نسخه به مرور جایگزین نسخه های قدیمی Z-8 شود.

Z-18A

نسخه F: این نمونه یک نمونه تخصصی ضد زیر دریایی است. در بدنه این نمونه یک جستجوگر طراحی شده توسط چین قرار گرفته است. نسخه F می‌تواند اژدرهای بومی چینی و هواپرتاب را با خود حمل و رها سازی کند. در این نمونه توانایی حمل چهار موشک ضد کشتی و یا چهار اژدر با ترکیب متفاوت در نظر گرفته شده است.

Z-18F

نسخه J: این نسخه یک نسخه تخصصی گشتی دریایی است و از یک رادار مخصوص استفاده می‌کند. در رمپ و قسمت درب انتهای بدنه یک رادار جمع شونده تعبیه شده است که می‌تواند در هنگام مأموریت باز شود. نخستین نمونه این بالگرد در سال 2009 به نیروی دریایی چین پیوست.

Z-18J

مشخصات:
نام: Changhe Z-18

محصول: چین

کاربر: ارتش چین

ورود به خدمت: 2014

خدمه: 2 تن

ابعاد:

طول: 23 متر

قطر روتور اصلی: 19 متر

ارتفاع: 7 متر

وزن خالی: 9.8 تن

حداکثر وزن: 13.8 تن

موتور: 3 x WZ-6C turboshafts

حداکثر سرعت: 336 کیلومتر در ساعت

سقف پرواز خدمتی: 9000 متر

رنج گشت: 900 کیلومتر

رنج نمونه دریایی با مخازن داخلی: 1600 کیلومتر

ترابری:

تعداد خدمه قابل حمل: 27 نیرو با تجهیزات کامل

توان حمل بار داخلی: 4 تن

توان حمل بار خارجی: 5 تن

با ما در اینستاگرام همراه باشید

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا