تسلیحات انفرادیخمپاره اندازهانارنجک ها و نرنجک اندازها

RPG بدون آتش عقبه

no backblast rpg

نارنجک انداز RPG-7 موفق ترین سلاح ضد زره جهان است که تا کنون بالای ده میلیون قبضه از آن تولید شده و مورد استفاده تمام ارتش های جهان قرار گرفته است سلاحی ارزان و کارآمد که هرگز میادین نبرد را ترک نمیکند.

اما اصلی ترین ضعف این سلاح بخاطر آتش عقبه بسیار زیاد اش است که باعث میشود اپراتور برای استفاده از آن در فضای بسته دچار محدودیت باشد و مجبور به استفاده از آن در محیط باز شود.به همین منظور از دهه هفتاد ترسایی تا کنون چندین کشور دست به توسعه مهمات و پرتابگر های RPG بدون آتش عقبه زده اند.برتری این تسلیحات در این است که میتوان داخلی ساختمان و سنگر ها از آن بدون محدودیت از آن استفاده کرد.همچنین این نارنجک انداز ها در عملیات های کمین نیز فوقالعاده موثر واقع میشوند و کار را برای دشمن بسیار سخت میکنند. علاوه بر این موضوع حذف آتش عقبه rpg باعث میشود که بتوان از آن به عنوان خمپاره انداز های کماندویی نیز استفاده کرد.

عملکرد این نوع مهمات به صورت دو مرحله ایست به این ترتیب که ابتدا خرج فشفه ای ای اولیه که در بین کلاهک انفجاری(نارنجک) و خرج راکتی قرار دارد فعال شده و  باخروج گاز پیشران از سوراخ های کناری نارجک پرتاب شده و در مرحله دوم خرج راکتی اصلی محترق شده و نارنجک از یک فاصله مطمئن با اپراتور شروع به حرکت میکند.

خروجی های گاز پیشران حاصل از خرج فشفشه ای اولیه
نارنجک انداز RPG-76 KOMAR
نارنجک انداز rpg-76 komar به همراه پرتابه

اولین محصول عملیاتی نارنجک انداز یکبار مصرف rpg-76  کومار ساخت لهستان است. این سلاح که حاصل همکاری طراحان بلغاری و لهستانیست یک نسخه سبک با طول و وزن کم ویژه نیروهای هوابرد است که توسط نیروهای لهستانی حاضر در عراق و افغانستان مورد استفاده قرار گرفت.کومار به همراه پرتابه راکتی تنها 2.1 کیلوگرم وزن دارد. این نارنجک انداز از یک قنداق فلزی تاشو برخوردار است که طول این اسلحه را به 1190-805 میلیمتر در حالت قنداق باز و جمع میرساند.ماشه این نارنجک انداز در انتهای لوله قرار دارد و همچنین فاقد قبضه است و لوله افقی قنداق در هنگام باز بودن به عنوان قبضه استفاده میشود.

استفاده از نارنجک انداز rpg-76 komar بر علیه داعش در عراق

نکته قابل توجه درمورد rpg-76 قیمت بسیار پایین آن است این پرتابگر بخاطر سادگی سازه، سهولت تولید و یکبار مصرف بودن قیمت تمام شده بسیار پایینی را دارا میباشد. با استفاده از کومار میتوان اهدافی با حداکثر ضخامت زره 260 میلیمتر را تا فاصله 250 متری منهدم کرد.

نارجک انداز نادر

دومین محصول از سری rpg های بدون لگد متعلق به کشور عزیزمان ایران است. مهندسین و طراحان سپاه پاسداران پا را  دو قدم جلوتر گذاشته و اقدام به تولید نارنجک انداز های rpg برای نصب در زیر لوله سلاح های هجومی مانند سری های کلاشنیکف کردند. این محصول خاص که نادر نام دارد  میتواند اقدام به پرتاب انواع مهمات بدون آتش عقبه rpg با کلاهک های متنوع از قبیل ترموباریک، دو مرحله ای، ضد نفر،ضد زره و دودزا میباشد. برتری نسخه ایرانی این نوع rpg نسبت به رقیبان خود قابلیت نصب در زیر لوله سلاح های هجومی و برخورداری از طیف وسیعی از مهمات است که قدرت آتش نفرات پیاده در میدان نبرد را به شدت بالا میبرد.

 

انواع مهمات قابل پرتاب از نارنجک انداز نادر
نارنجک انداز RPG قنداقدار

کره شمالی نیز از این مهم عقب نمانده است، به دلیل جایگاه ویژه نارنجک های rpg در ارتش های شرقی بویژه کره شمالی ارتش این کشور نیز اقدام به توسعه یک نسخه تفنگی (rifled) از این سلاح کرده است.بدیل سیاست های رسانه ای کره درمورد معرفی تسلیحات نام و مشخصات دقیق این پرتابگر در دسترس نیست اما آنچه که از ظاهر امر پیداست این نارنجک انداز مانند همتای ایرانی خودش توانایی استفاده از کلاهک های مختلف با ماموریت های متفاوت را دارا میباشد.

نارنجک انداز تفنگی ارتش کره شمالی

 

 

نمایش بیشتر

محمدامینوف

راست گوی و راست تیر انداز

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا