موشک هاموشک های بالستیک

موشک بالستیک دنگ فنگ 2

موشکهای بالستیک چین

موشک بالستیک دنگ فنگ دو
موشکهای بالستیک چین

موشک دانگ فنگ 2 یک موشک بالستیک کوتاه برد تاکتیکی با توانایی حمل کلاهک اتمی در مدل DF2A است.
این موشک به عنوان نخستین تلاش چین برای طراحی یک موشک بالستیک داخلی است و از سوی ناتو لقب CSS-1 گرفته است.
جرقه طراحی و ساخت این موشک از جایی آغاز شد که مهندسان چینی سعی داشتند ضمن بهینه سازی موتور R2 شوروی که در این کشور وجود داشت به برد بیش از 1000 کیلومتر برسند. حین این آزمایشات با توجه به بهینه سازی پمپ های جدید و بالابردن فشار در محفظه احتراق به نتایج نسبی و دلخواه رسیدند.
از تغییراتی که چینی ها برای این موشک لحاظ کردند میتوان به سبک سازی، تغییر آلیاژ مخازن سوخت، طراحی مجدد محفظه احتراق و تغییر آلیاژ و بازطراحی برخی قطعات داخلی موشک بود که تا آن زمان مورد استفاده قرار میگرفت.

موشک بالستیک دنگ فنگ دو
موشک دنگ فنگ دو

در طراحی موشک از چهار بالک با نحوه قرارگیری کراس و “شکل مثلثی” در انتهای سازه بهره برده شد، همچنین سر موشک مورد بازطراحی قرار گرفته و دارای مخروط با نوک تیز شد.
موشک به شکل تک مرحله ای و سوخت مایع طراحی شده بود و از سوخت معمول 5D60 با ترکیب سوخت الکل و اکسیژن مایع استفاده میکرد.
دنگ فنگ 2 دارای طولی برابر با 21 متر و قطر میانی بدنه 1650 میلیمتر بود و میتوانست در نوع DF2A به بردی معادل 1200 کیلومتر برسد
موشک مزبور آزمایشات خود را از اوایل دهه 60 قرن گذشته میلادی آغاز کرد و در اکثر پرتابها به موفقیت دست یافت. مورد قابل ذکر دیگر در مورد این موشک استفاده از یک کلاهک اتمی 12 کیلوتنی بود که در سال 1966 یعنی پنج سال پس از نخستین آزمایشات پرتاب انجام شد.

موشک دنگ فنگ دو روی قنداق پرتاب

اگرچه این موشک با الگو گیری از موشک R5 شوروی و احتمالا کمک مهندسان روس ساخته شد اما آزمایش آن در سال 1966 در منطقه lop nor چین و استفاده از کلاهک اتمی آغاز تثبیت هژمونی چین به شمار میرود و این کشور نخستین گامهای خود را برای تبدیل شدن به یک قدرت جهانی با ساخت و آزمایش این موشک برداشت.

در اینستاگرام با ما باشید

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا