توپ های خودکارنیروی دریایی

گل کیپر هلندی دروازه بان ناوهای چند هزار تنی

گل کیپر به معنی دروازه بان نام یک سامانه CIWS ساخت هلند است که به عنوان حلقه یا رینگ آخر پدافندی بر روی ناو به خدمت گرفته شده است. وظیفه این سامانه مقابله با اهداف نزدیک شونده از قبیل موشکهای هوا به سطح، موشکهای کروز، پهپادها و … است.

دروازه بان از یک گاتلینگ 30 میلیمتری هفت لول با مهمات 30×173 با نام جی ای یو 8 (GAU8) استفاده میکند که روی جنگنده تهاجمی ای ده نیز مورد استفاده قرار گرفته است. این سامانه بر روی دو باند I و X کار شناسایی و رهگیری و مقابله را انجام میدهد.

گل کیپر

نرخ آتش این سلاح 70 دور در ثانیه است که به عبارتی توان نرخ آتش علمی 4200 گلوله در دقیقه و 1000 گلوله مدام به صورت عملی را دارد. بار گذاری مهمات این سلاح حدود 9 دقیقه زمان میبرد و هر بار میتواند بالغ بر 1190 گلوله را برای شلیک ذخیره کند.

طراحی گل کیپر در سال 1975 توسط شرکت سیگنال “تالس” هلند آغاز و در سال 1979 وارد خدمت شد. این سلاح به عنوان پدافند برد کوتاه میتواند مهماتی قبیل هسته فولادی، هسته تنگستن و مهمات انفجار مجاورتی را شلیک کند.

Goalkeeper CIWS

رادار گل کیپر توانایی شناسایی 18 هدف را داراست و رادارکنترل آتش آن میتواند از فواصلی مانند 2500 متری اقدام به درگیری کند. برد مهمات این توپ حدودا 3500 متر است که 400 متر از نمونه AK-630M1-2 روسی کمتر و 900 متر از نمونه آمریکایی فالانکس بیشتر است. وزن گل کیپر حدود 9902 کیلو است و سرعت دهانه گلوله های آن به 1019 متر بر ثانیه میرسد.

مدت زمان: 46 ثانیه

فیلمی از درگیری و اجرای آتش توسط این سلاح

زاویه پوشش افقی و گردش این سلاح 360 درجه است و در زوایای عمودی -25 تا +85 درجه میتواند اقدام به آتش کند.

با توجه به اینکه از کشور ما نیز از مدتی پیش سامانه دفاع نزدیک کمند را عملیاتی کرده است شاید بهترین زمان باشد که با الگو گرفتن از سامانه هایی مانند گل کیپر و نمونه های مشابه روس و چینی که کالیبر 30 میلیمتری را برای دفاع نزدیک در نظر گرفته اند، دست به تولید و طراحی بهتری بزنیم.

با ما در اینستاگرام همراه باشید

نمایش بیشتر

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا